Młodzieżowy Dom Kultury „IKSRA” jako partner Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile bierze udział w projekcie „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego na lata 2017 – 2022r. W tym celu zaplanowano szereg działań o charakterze kulturalno – edukacyjnym, włączających do udziału lokalne społeczności. Projekt jest poświęcony upamiętnieniu najburzliwszego okresu w historii Polski, którego zwieńczeniem było odzyskanie niepodległości, ukazując go w wymiarze całego kraju jak i przez pryzmat lokalny.
Przyświeca temu cel przypomnienia dzisiejszym pokoleniom, jak trudno jest od nowa „budować” Polskę na terenach utraconych na okres kilku pokoleń, a potem ponownie odzyskanych. Poprzez działania edukacyjne i artystyczne oraz towarzyszące im wydarzenia zaplanowano ukazanie wielowymiarowości tego procesu. Wydarzenia przede wszystkim będą nawiązywać do odbudowy polskiej państwowości. Zadania zaplanowano w projekcie tak aby włączyć w jego realizację rożne grupy społeczne i wiekowe oraz mieszkańców wsi i miast z terenu Powiatu Pilskiego – zarówno młodzież, jak i dorosłych członków społeczności lokalnych, w tym seniorzy oraz niepełnosprawni. Aby osiągnąć powyższe zastosowano różnorodne elementy działań kulturalno – edukacyjnych takich jak: warsztaty, prace manualne, koncerty, wystawy, mini rekonstrukcje, wyjazdowe lekcje edukacyjne.
Harmonogram działań obejmuje:
- Warsztaty muzyczne „Po ten kwiat czerwony”,
- Koncert Patriotyczny Zespołu FORTECA „Walka trwa”,
- Występ podopiecznych Studia Piosenki ISKRA w Pile,
- Wystawa żywej historii – przegląd broni i umundurowania żołnierzy Polskich oraz Ekspozycja „Nadwiślański obóz”,
- „Przystanek Piła i okolice” – Michał Drzymała i jego walka z germanizacją w zaborze pruskim,
- „Przystanek Piła i okolice” – W drodze ku wolności.
,,Przystanek Piła i okolice” to program edukacji regionalnej dla młodzieży, studentów, mieszkańców Piły i powiatu realizowany w formie wyjazdów edukacyjnych w plenerze. Miejscem realizacji działań projektowych jest teren miasta Piły a zwłaszcza: siedziba PiMBP, siedziba MDK ISKRA w Pile oraz Powiatowy Stadion przy ul. Okrzei 4 w Pile. Realizację programu edukacji regionalnej PRZYSTANEK PIŁA I OKOLICE zaplanowano w miejscowościach Grabówno, Wysoka, Łobżenica, Górka Klasztorna, Morzewo oraz Gromadno.
Projekt oraz wszystkie jego elementy zostały objęte honorowym patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Patronat honorowy podkreśli rangę wydarzenia i pozwoli dotrzeć do szerszego grona odbiorców poprzez rozszerzenie działań promocyjnych związanych z rozpowszechnianiem informacji o zaplanowanych do realizacji zadaniach. Patronat nad wydarzeniami zawartymi we wniosku zadeklarowały Tygodnik Nowy i Głos Wielkopolski. Bieżące informacje o wydarzeniach projektowych skierowane będą również do pozostałych mediów lokalnych i regionalnych (innych gazet, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych).
Nazwa programu dotacyjnego: Niepodległa
Nazwa zadania: „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI – wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalną historię narodową”
Wnioskodawca: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile
Partnerzy: Młodzieżowy Dom Kultury „ISKRA” w Pile
Okres realizacji projektu: maj – listopad 2021r.
Koszt całkowitego : 53 630,00 zł
Dotacja z Biura Programu Niepodległa: 39 000,00 zł
Oficjalna strona Programu NIEPODLEGŁA: https://niepodlegla.gov.pl
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”