Święto słowa w MDK „ISKRA” w Pile

Młodzi twórcy nagrodzeni

Milena Dawidziuk z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Pile, Paweł Bujacz z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile oraz student lingwistyki stosowanej Kacper Podgajny z Piły zostali głównym laureatami XVIII Regionalnego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro” pod hasłem „Od magii świata do magii słowa”. Nagrodę specjalną za indywidualność twórczą, ufundowaną przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol, otrzymała studenta kulturoznawstwa Zuzanna Golec.
Złote Pióra laureatom wręczył starosta Pilski Eligiusz Komarowski podczas uroczystego podsumowania konkursu, które odbyło się w poniedziałek 25 kwietnia br. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury „ISKRA” w Pile. Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, który objął patronat honorowy nad konkursem, pogratulował młodym twórcom słowa, życząc dalszych sukcesów twórczych, podziękował też wszystkim uczestnikom konkursu, zachęcając do dalszej przygody ze słowem, podziękował też ich opiekunom literackim, nauczycielom, rodzicom. Słowa uznania skierował także pod adresem organizatorów konkursu, w tym imiennie Zuzanny Przeworskiej – konkursu zorganizowanego już po raz 18, który właśnie osiągnął pełnoletniość, a także do publiczności, która niemal w pełni wypełniła salę widowiskową MDK „ISKRA”, co po czasach pandemii jest niezwykle wdzięcznym i miłym dla serca obrazem – odkryciem.
Laureaci konkursu przy twórczym stoliku z czerwoną różą prezentowali nagrodzone utwory przy dużym aplauzie widowni – były to liryczne i refleksyjne wiersze oraz fragmenty prozy od zabawnej, przygodowej po mini traktaty filozoficzno-psychologiczne. Nagrody, głównie atrakcyjne wydawnictwa książkowe, ufundowane przez współorganizatorów konkursu: Młodzieżowy Dom Kultury „ISKRA” w Pile, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile, Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol i Wydawnictwo Media Zet, wręczali także członkowie jury konkursu w składzie: Zuzanna Przeworska, Elżbieta Ambroż i Henryk Liszkiewicz oraz kierownik działu informacyjno-bibliograficznego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile Marzena Krakowiak. Wręczono kilkanaście nagród i wyróżnień, a także nominacje do wyróżnień, podziękowania za prezentację własnej twórczości oraz podziękowania specjalne dla nauczycieli za twórczą pracę z dziećmi i młodzieżą.
Prezentacjom literackim towarzyszyły popisy wokalistów: Weroniki Stróżyńskiej i studenta Szymona Stróżyńskiego – z Pracowni muzycznej prowadzonej przez Justynę Bramczewską oraz wokalistek Zuzanny Weinstok i Martyny Speyer ze Studia Piosenki „MDK” ISKRA prowadzonego przez Iwonę Brandenburger, sprawiając, że to wyjątkowe kwietniowe popołudnie w MDK „ISKRA” było prawdziwym świętem słowa. Protokół jury – 18 Konkurs O Złote Pióro – 2022_