80 rocznica II wojny światowej

1 września mieszkańcy Piły mogli obejrzeć inscenizację ważnych wydarzeń z 1939 roku, która miała miejsce na  placu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Przez blisko godzinę słychać były wybuchy, syreny i strzały pocisków.
Mieszkańcy tłumnie przybyli na widowiska historyczne, które upamiętniły 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych. Inscenizacje historyczne poprowadził prof. Andrzej Olejko, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, znakomity historyk  i znawca historii wojskowości.

Podczas Pikniku Historycznego na placu rozbrzmiewały patriotyczne piosenki w wykonaniu wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury „ISKRA” w Pile: Agaty Brandenburger i Liliany Ligenzy. Mogliśmy również spotkać młodych statystów z MDK. Na pikniku mieszkańcy raczyli się  wojskową grochówką z oryginalnej kuchni polowej.

Piknik Historyczny został zrealizowany w ramach Wieloletniego Programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022,  w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. „Razem dla Niepodległej” – wzmacnianie wspólnoty społeczności. Tegorocznym liderem projektu realizowanego w powiecie pilskim jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, partnerzy: BWAiUP w Pile, MDK ISKRA w Pile, UTW w Pile, PWSZ w Pile.