Zasady rekrutacji kandydatów na zajęcia rozwijające zainteresowania lub rozwijające uzdolnienia organizowane w publicznej placówce oświatowo-wychowawczej określa ustawa z dnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900).
Wymagania dotyczące rekrutacji na zajęcia pozaszkolne w MDK „ISKRA” w Pile są dostępne przez cały rok w siedzibie placówki oraz na stronie https://mdk.pila.pl/.
Rodzice kandydatów lub pełnoletni uczestnicy kontynuujący udział w zajęciach pozaszkolnych organizowanych przez MDK „ISKRA” w Pile składają:
DEKLARACJĘ O KONTYNUOWANIU UCZESTNICTWA W ZAJĘCIACH POZASZKOLNYCH NA ROK SZKOLNY 2023-2024, którego organem prowadzącym jest Powiat Pilski,
w/w deklarację należy złożyć zgodnie z poniższymi etapami:
Zapisy (deklaracje o kontynuowaniu) dotychczasowych uczestników zajęć
15.05 – 31.05.2023 r.
Ogłoszenie wyników i wolnych miejsc w poszczególnych grupach
31.05.2023 r.
Zapisy nowych chętnych do uczestnictwa w zajęciach
01.06 – 30.06.2023 r.
Podsumowanie wyników
1.08.2023 r. godz. 15.30
Podpisanie i dostarczenie do sekretariatu deklaracji woli
do 31.08.2023 r. do godz. 14.00
Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych na zajęcia pozaszkolne
31.08.2023 r.
Przeprowadzenie testów uzdolnień kierunkowych pierwszy tydzień września.
Nabór uzupełniający
1.09.2023 r. do 15.09.2023 r.
Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się na wolne miejsca dla kandydatów zamieszkałych a terenie powiatu pilskiego.
Kandydatami na uczestników zajęć pozaszkolnych mogą być dzieci i młodzież do momentu ukończenia nauki w szkole.
Kandydaci spoza terenu powiatu pilskiego będą przyjmowani na zajęcia pozaszkolne, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego placówka dysponuje wolnymi miejscami – w postępowaniu uzupełniającym.
Kandydata niepełnoletniego na zajęcia pozaszkolne w MDK „ISKRA” w Pile przyjmuje się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów kandydata.
Wzór wniosku dla kandydatów pełnoletnich.
Wszystkie dokumenty należy wypełnić drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej https://mdk.pila.pl/.
Potwierdzenie wysłania formularza jest jednoznaczne z zapisaniem uczestnika w danym roku szkolnym 2023-2024 na wybrane zajęcia.
I. Postępowanie rekrutacyjne
Postępowanie rekrutacyjne na zajęcia pozaszkolne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora placówki, który wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania członków komisji.
Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:
ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do placówki, sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych na zajęcia pozaszkolne oraz listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych na zajęcia pozaszkolne oraz informacji o liczbie wolnych miejsc nastąpi z zachowaniem terminu określonego w etapach rekrutacji.
Kandydat pełnoletni oraz rodzice kandydata niepełnoletniego umieszczeni na liście zakwalifikowanych na zajęcia pozaszkolne zobowiązani są do potwierdzenia woli. Dokumentem poświadczającym wolę uczestnictwa w zajęciach pozaszkolnych jest DEKLARACJA WOLI w zajęciach organizowanych przez MDK „ISKRA” w Pile dla kandydatów pełnoletnich/niepełnoletnich –dostarczany w wersji papierowej do sekretariatu MDK.
W przypadku większej liczby kandydatów na I etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria:
wielodzietność rodziny kandydata – 1pkt
niepełnosprawność kandydata – 1pkt
niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 1pkt
Kandydat dodatkowo otrzymuje po 1 pkt za informacje dotyczące posiadania potwierdzeń dotychczasowych osiągnięć w szkole (kserokopie dyplomów).
Dzień podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informacji o liczbie wolnych miejsc jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
II. Procedura odwoławcza
W terminie 7 dni od dnia ogłoszenia listy przyjętych i nieprzyjętych na zajęcia pozaszkolne rodzic/prawny opiekun kandydata lub kandydat pełnoletni może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do placówki.
Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata lub kandydata pełnoletniego. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
Rodzic/prawny opiekun kandydata lub kandydat pełnoletni może wnieść do dyrektora MDK „ISKRA” w Pile odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
Dyrektor MDK „ISKRA” w Pile rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora MDK „ISKRA” w Pile służy skarga do sądu administracyjnego.
III. Postępowanie uzupełniające
Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego Młodzieżowy Dom Kultury „ISKRA” w Pile nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor placówki przeprowadza postępowanie uzupełniające stosując przepisy niniejszego regulaminu. Komisja rekrutacyjna przyjmie kandydata na zajęcia pozaszkolne, jeżeli w wyniku postępowania uzupełniającego kandydat zostanie zakwalifikowany oraz złoży wymagane dokumenty.
Ogłoszenie wyników postępowania uzupełniającego nastąpi w terminie określonym etapami rekrutacji, nie później niż do 15 września 2023r.
W miarę wolnych miejsc istnieje możliwość przyjęcia kandydatów na zajęcia w trakcie roku szkolnego po wypełnieniu dokumentów obowiązujących w rekrutacji, tj. Wniosku.
Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym kandydat uczęszcza na zajęcia pozaszkolne w MDK „ISKRA” w Pile.
Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w MDK „ISKRA” w Pile, przez okres roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora MDK „ISKRA” w Pile została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.