Klub literacki

Złote Pióra czekają! Sprawdź się! Nie pisz do szuflady! Do 10 lutego 2018 roku przyślij nam swoje wiersze i opowiadania!

Zapraszamy do przygody z literaturą!

Trwa XV Regionalny Konkurs Literacki „O Złote Pióro” pod hasłem „Od magii świata do magii słowa”,organizowany przez Klub Literacki „Pegazik” Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile.  Konkursowi patronują Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol i Wydawnictwo Media Zet.

Konkurs adresowany jest młodych twórców słowa ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów z Piły i regionu pilskiego. Hasłem konkursu jest „Od magii świata do magii słowa” – w magii słowa możesz wyrazi swoją wrażliwość, wyobraźnię i fantazję twórczą. Masz wiele możliwości i dużo do powiedzenia. Tematyka konkursu jest dowolna. Czekamy na utwory liryczne, refleksyjne i koniecznie własne.

Przygotuj swoje utwory w trzech egzemplarzach: zestaw od 3 do 5 wierszy lub prozę (do 5 stron maszynopisu) – może to być: opowiadanie, bajka, pamiętnik, reportaż literacki, esej, scenariusz sztuki teatralnej;  możesz zgłosić do konkursu zarówno poezję jak i prozę. Podpisz je imieniem i nazwiskiem, podaj swój wiek, adres prywatny i nazwę szkoły i wyślij pod adresem: Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” , ul. Okrzei 9, 64-920 Piła, z dopiskiem na kopercie XV Regionalny Konkurs Literacki. Termin nadsyłania prac upływa 10 lutego 2018 roku. Dołącz wypełnioną kartę uczestnika konkursu – jest dostępna w zakładce: Przeglądy, konkursy.

Na laureatów czekają „Złote Pióra” i cenne wydawnictwa, w tym Nowa Antologia Poezji i Prozy „Zderzenie” oraz antologie „Iskry i błyski”, „Skrzydlate marzenia”, „Najwyższy czas”, „Z głową w chmurach” z twórczością autorów związanych z Klubem Literackim „Pegazik” MDK „Iskra” w Pile. Nagrodę Specjalną za indywidualność twórczą przyzna Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol.

Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z koncertem literacko-muzycznym odbędzie się w marcu 2018 r.

 

Poeci Wybrani

Laura Chuchla i Weronika Pytlarz – w dialogu z noblistką

W dodatku literackim „Poeci Wybrani” do czasopisma „Panorama Wielkopolskiej Kultury” nr 4/2017, wydawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zostały opublikowane wiesze autorek z Klubu Literackiego „Pegazik”: Laury Chuchli i Weroniki Pytlarz. Obie poetki są laureatkami VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Spojrzenia 2017”, zorganizowanym przez tę placówkę. Konkursowi patronowała twórczość Wisławy Szymborskiej, a inspiracją dla młodych autorów próbujących swych sił w sztuce słowa, stał się cytat z wiersza noblistki Wołanie do Yeti: „nie tylko zbrodnie są u nas możliwe”.  Laura Chuchla, maturzystka z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, otrzymała w tym konkursie drugą nagrodę, a Weronika Pytlarz z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie – wyróżnienie. Jury konkursu tak uzasadniło swój werdykt dla poetek z :”Pegazika”:

„Laura Chuchla z Piły – za własną i zaskakującą interpretację motywów kulturowych w wierszach „Izaak” oraz „Maria Magdalena”. Autorka charakteryzuje się wyczuciem słowa, metafor, umiejętnie naśladuje składnię i styl Szymborskiej”;

„Weronika Pytlarz z Piły – za umiejętność  sprawnego budowania sytuacji lirycznych, szczególnie za wiersz „Pani Szymborska, nam jest dobrze”, w którym autorka prowadzi sprawny dialog z Wisławą Szymborską, oddając jednocześnie głos swojemu doświadczeniu pokoleniowemu”.

         

Weronika Pytlarz laureatką poetyckiego konkursu

Lato wraca w poezji

Weronika Pytlarz z Klubu Literackiego „Pegazik” MDK „ISKRA” w Pile została główną laureatką IV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego Wiersz Miesiąca, zorganizowanego przez MDK nr 2 w Poznaniu. To kolejny sukces tej uzdolnionej poetycko autorki, na co dzień licealistki z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, rozwijającej swój talent pod opieką artystyczną Zuzanny Przeworskiej.

Nagrodę w grudniowej edycji tego konkursu Weronika Pytlarz otrzymała za piękny wiersz „Leniwe lato”, utwór ten zostanie opublikowany w pokonkursowym wydawnictwie „Manufaktura słowa”.

WERONIKA PYTLARZ

Leniwe lato                                                                                                             

Słodkie gruszki,

wiatr na opalonych plecach

i sandały przybrudzone ziemią.

Gruszki przegniją

z czasem.

Skóra schodzi

z czerwonych pleców.

Ziemia wyblakła od światła,

ale jest.

 

Leniwe lato

i długie dni.

Dni przepalone.

Tylna kieszeń szortów

z zapalniczką,

włosy już prawie

blondynki z magazynu,

koszulka pobrudzona

lodami o smaku wiśni.

 

Wciąż mało.

Za mało wędrówek,

tych bliskich, bo marzenia

o Hiszpanii, bo tam

piękne kobiety,

bo owoce słodsze

niż gruszki z ogrodu.

 

Dni spod parasola.

Szare, otulone gamą

przekleństw na złość,

wciśnięte gdzieś między

rankiem, a wieczorem.

 

Pora odwiesić.

Odwiesić się

na wieszak w przedpokoju.

Ludzie.

My nagie ciała

ubrane dla bezwstydu.

My nagie dusze

schowane w ciałach

dla czego?

 

Słodki smak gruszki.

Gorzkie pestki pod językiem.

Przepalone bez sensu?

 

Poetki z „ Pegazika” nagrodzone w kraju

„Poezja jest jak niekończąca się droga niekoniecznie usłana różami, ale warto pisać, tak samo – jak warto żyć” – zapewnia Weronika Pytlarz, jedna z czterech młodych autorek z Klubu Literackiego „Pegazik” Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile, które zostały laureatkami XXI  Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2017” w Bielsku Biała.

Wśród równorzędnych laureatek tego prestiżowego ogólnopolskiego konkursu, któremu przewodniczył Tomasz Jastrun, znalazły się: wspomniana  licealistka Weronika Pytlarz z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, maturzystka Laura Chuchla z Zespołu Szkół im. Staszica w Pile, gimnazjalistka Angelika Szałowska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile i Marika Pytlarz ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile. Ich wiersze ukażą się w pokonkursowym wydawnictwie. Gala finałowa odbędzie się 20 października br. w Bielsku-Białej. Czytaj dalej

Laury dla Laury Chuchli

Poezja otworzyła mi drogę do poznania samej siebie. Do ponownego odkrycia świata, nauczyła odczuwać i doceniać. Choć kreowanie własnej rzeczywistości nie zawsze może być dobre, dla mnie stało się nieodłącznym fragmentem codzienności – mówi Laura Chuchla z Klubu Literackiego „Pegazik” MDK „ISKRA” w Pile, która została laureatką XXXIII Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej w Słupsku. Gala literacka, w której uczestniczyła ta utalentowana poetka, odbyła się 22 maja w Słupsku. Nagrodzone utwory Laury Chuchli, na co dzień licealistki z Zespołu Szkół im. Staszica w Pile, zostały opublikowane w książce „Do świata dziecka wchodzi się boso”. Dodajmy, że jest to kolejna prestiżowa nagroda dla tej poetki w tym roku. Czytaj dalej