Wernisaż uczniów p. Lucyny Pach (18.04.2018 r.)

Wernisaż uczniów Lucyny Pach, pilskiej artystki i nauczycielki, to zawsze duże wydarzenie. Podobnie było i tym razem. W Młodzieżowym Domu Kultury w Pile 22 młodych artystów zaprezentowało aż 73 prace. Na wystawę przybyli w towarzystwie rodzin i przyjaciół.

Uczniowie Lucyny Pach są w różnym wieku. Dwóch z nich czeka właśnie na egzaminy do liceum plastycznego, trzynastu na uczelnie, a kolejnych siedmiu już studiuje.
Jedna z uczennic Lucyny Pach, Dorota Solarska, całkiem niedawno zdobyła nagrodę w międzynarodowym konkursie plastycznym pt. „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Wyróżnienie to jest tym bardziej cenne, że wzięli w nim udział reprezentanci 49 krajów, którzy wysłali na konkurs niemal… 15 tysięcy prac! Wystawa w MDK budziła podziw. Prace podopiecznych Lucyny Pach wypełniły główny hol i salę widowiskową. Naprawdę robiły wrażenie, przede wszystkim swoją różnorodnością.

Artystom gratulował Eligiusz Komarowski, starosta pilski i jednocześnie patron wydarzenia:
– W życiu trzeba być trochę niemożliwym. Wy właśnie tacy jesteście. Uciekacie od tego, co zwykłe, standardowe. I bardzo dobrze! Zdaję sobie sprawę, że wszystko, czego dokonujecie, wymaga pracy, konsekwencji i wsparcia najbliższych. Ale potrzeba też dobrego ducha. Nie wątpię, że wam taką nieocenioną pomocą służy pani Lucyna Pach, której należą się wielkie słowa uznania. Bardzo dziękuję za tak wspaniałe przygotowanie młodzieży. O oczywiście gratuluję młodym twórcom. Rozwijajcie swój talent. Macie wsparcie rodzin, przyjaciół, a to jest również bardzo ważne, by osiągnąć sukces.

Z kolei Lucyna Pach wzruszona powiedziała:
– To dla mnie niezwykle miłe, że nie tylko obecni, ale także byli uczniowie, a dziś już studenci, przyjeżdżają do Piły i dalej chcą tworzyć w naszej pracowni. Jestem wdzięczna, że mogę tutaj właśnie pracować. Co ważne, zapotrzebowanie na moje zajęcia jest bardzo duże, w tym roku uczęszcza na nie aż 175 osób z całego powiatu pilskiego. Sądzę, że to dobra szkoła. W ubiegłym roku wszyscy moi uczniowie, którzy przystąpili do egzaminów na studia artystyczne, zdali je i uzyskali status studenta. To duży powód do radości. Nauka rysunku i malarstwa polega głównie na obserwacji. To wcale nie jest proste. Ważne są zdolności manualne, ale również świadomość artystyczna.

Zajęcia plastyczne Lucyny Pach w MDK-u w Pile, prowadzone są według programu autorskiego. Program ogólny ma wychować świadomych odbiorców dzieł sztuki, a program ukierunkowany pozwala studiować rysunek i malarstwo z myślą o egzaminach uczelnie wyższe.

AUTORZY PRAC:

zdający do liceum plastycznego
Martyna Stachera
Zuzanna Majewska

Opublikowano w Aktualności, Zajęcia z rysunku i malarstwa przygotowujące do egzaminów wstępnych na Uczelnie Artystyczne oraz Politechniczne ( kierunek Architektura) i do liceów plastycznych.