Lekcja na temat polskiego parlamentu (09.04.2018 r.)

09 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu pilskiego z przedstawicielami Kancelarii Sejmu na temat polskiego parlamentu. Inicjatorem i pomysłodawcą spotkania był Poseł RP Grzegorz Piechowiak. Na spotkanie z licznie przybyłą młodzieżą  przybyli przedstawiciele Kancelarii Sejmu RP Magdalena Germak i Mikołaj Kałuszko. Wydarzenie było zorganizowane we współpracy z Zarządem Powiatu Pilskiego, w imieniu którego Przemysław Pochylski etatowy członek zarządu przywitał zebranych słowami: „Miło Państwa gościć w budynku, który zawsze jest otwarty na tak wartościowe inicjatywy. Jestem pewien, że ta obywatelska lekcja wszystkim przypadnie do gustu i okaże się bardzo pożyteczna.” Spotkanie rozpoczęła ilustrowana część wykładowa o architekturze i historii Sejmu, następnie zgromadzeni wysłuchali, jak funkcjonuje tryb ustawodawczy w parlamencie i o jego dwóch izbach Sejmie i Senacie. Następnie dla sześćdziesięciu odbył się konkurs wiedzy o Sejmie, który rozstrzygnięto jeszcze tego samego dnia. Oczekiwanie na wyniki umiliło przedstawienie teatralne „Alicja w Krainie Czarów”, przygotowane przez podopiecznych Marioli Kostrzewy z teatru „Tabula Rasa” MDK „ISKRA”.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Agata Kędzior –  Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile
II miejsce ex aequo: Filip Borowicz – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile i Jakub Żubrej – Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile
Barbara Janowska – ZS im. Stanisława Staszica w Pile
Błażej Woźny – I LO w Pile