XII edycja Dnia Ochrony Danych Osobowych

Z okazji XII edycji „Dnia Ochrony Danych Osobowych” Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury „Iskra” w Pile w dniu 29 stycznia br. zorganizował spotkanie dla uczniów, pedagogów szkolnych i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych powiatu pilskiego.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Starosta Pilski Eligiusz Komarowski oraz Prezes Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Danych Osobowych Jarosław Feliński.

Głównymi prelegentami były przedstawicielki Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Danych Osobowych: Beata Lewandowska oraz Violetta Dąbrowska, która odczytała list prezesa SIODO do uczestników spotkania.

List otwarty Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych do uczestników spotkania, które odbywało się w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych – inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” odczytała dyrektor ZSE w Pile Magdalena Michalska.

W sali widowiskowej odbyła się prelekcja dla młodzieży i pedagogów szkolnych na temat „Ochrona danych osobowych i bezpieczeństwa w sieci”, którą przygotowała Beata Lewandowska. Następnie odbył się quiz z nagrodami dla uczniów, w formie elektronicznej, dotyczący ochrony danych osobowych w życiu codziennym.

W tym samym czasie – w sali konferencyjnej – miały miejsce prelekcje „Zbiory danych osobowych w JST według RODO – studium przypadku”  Violetty Dąbrowskiej i „RODO – podejście procesowe”  Beaty Lewandowskiej dla dyrektorów, pedagogów i zaproszonych gości dotyczące najnowszych zmian i regulacji w ochronie danych.

Mamy nadzieję, że przedstawione informacje na temat podstawowych zasad ochrony danych osobowych  będą pomocne w podejmowaniu różnorodnych działań.

List z SIODO             List z GIODO

 

Złote Pióra czekają! Sprawdź się! Nie pisz do szuflady! Do 10 lutego 2018 roku przyślij nam swoje wiersze i opowiadania!

Zapraszamy do przygody z literaturą!

Trwa XV Regionalny Konkurs Literacki „O Złote Pióro” pod hasłem „Od magii świata do magii słowa”,organizowany przez Klub Literacki „Pegazik” Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile.  Konkursowi patronują Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol i Wydawnictwo Media Zet.

Konkurs adresowany jest młodych twórców słowa ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów z Piły i regionu pilskiego. Hasłem konkursu jest „Od magii świata do magii słowa” – w magii słowa możesz wyrazi swoją wrażliwość, wyobraźnię i fantazję twórczą. Masz wiele możliwości i dużo do powiedzenia. Tematyka konkursu jest dowolna. Czekamy na utwory liryczne, refleksyjne i koniecznie własne.

Przygotuj swoje utwory w trzech egzemplarzach: zestaw od 3 do 5 wierszy lub prozę (do 5 stron maszynopisu) – może to być: opowiadanie, bajka, pamiętnik, reportaż literacki, esej, scenariusz sztuki teatralnej;  możesz zgłosić do konkursu zarówno poezję jak i prozę. Podpisz je imieniem i nazwiskiem, podaj swój wiek, adres prywatny i nazwę szkoły i wyślij pod adresem: Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” , ul. Okrzei 9, 64-920 Piła, z dopiskiem na kopercie XV Regionalny Konkurs Literacki. Termin nadsyłania prac upływa 10 lutego 2018 roku. Dołącz wypełnioną kartę uczestnika konkursu – jest dostępna w zakładce: Przeglądy, konkursy.

Na laureatów czekają „Złote Pióra” i cenne wydawnictwa, w tym Nowa Antologia Poezji i Prozy „Zderzenie” oraz antologie „Iskry i błyski”, „Skrzydlate marzenia”, „Najwyższy czas”, „Z głową w chmurach” z twórczością autorów związanych z Klubem Literackim „Pegazik” MDK „Iskra” w Pile. Nagrodę Specjalną za indywidualność twórczą przyzna Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol.

Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z koncertem literacko-muzycznym odbędzie się w marcu 2018 r.

 

Inscenizacja „Myszki przy kawce” na 26. WOŚP Piła 14-01-2018

Najmłodsze aktorki z dziecięcego teatru „Pinokio” w MDK Piła wzięły udział w Finale 26. WOŚP w Galerii Vivo w Pile. Dzieci zaprezentowały się z inscenizacją wiersza „Myszki przy kawce”. Zabawny występ rozbawił publiczność, czego wyrazem były sympatyczne okrzyki i duże brawa. Oprócz aktorów, na scenie pojawili się tancerze, wokaliści i akrobaci z MDK.

Zobacz >>>>>>>>

Poeci Wybrani

Laura Chuchla i Weronika Pytlarz – w dialogu z noblistką

W dodatku literackim „Poeci Wybrani” do czasopisma „Panorama Wielkopolskiej Kultury” nr 4/2017, wydawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zostały opublikowane wiesze autorek z Klubu Literackiego „Pegazik”: Laury Chuchli i Weroniki Pytlarz. Obie poetki są laureatkami VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Spojrzenia 2017”, zorganizowanym przez tę placówkę. Konkursowi patronowała twórczość Wisławy Szymborskiej, a inspiracją dla młodych autorów próbujących swych sił w sztuce słowa, stał się cytat z wiersza noblistki Wołanie do Yeti: „nie tylko zbrodnie są u nas możliwe”.  Laura Chuchla, maturzystka z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, otrzymała w tym konkursie drugą nagrodę, a Weronika Pytlarz z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie – wyróżnienie. Jury konkursu tak uzasadniło swój werdykt dla poetek z :”Pegazika”:

„Laura Chuchla z Piły – za własną i zaskakującą interpretację motywów kulturowych w wierszach „Izaak” oraz „Maria Magdalena”. Autorka charakteryzuje się wyczuciem słowa, metafor, umiejętnie naśladuje składnię i styl Szymborskiej”;

„Weronika Pytlarz z Piły – za umiejętność  sprawnego budowania sytuacji lirycznych, szczególnie za wiersz „Pani Szymborska, nam jest dobrze”, w którym autorka prowadzi sprawny dialog z Wisławą Szymborską, oddając jednocześnie głos swojemu doświadczeniu pokoleniowemu”.

         

Weronika Pytlarz laureatką poetyckiego konkursu

Lato wraca w poezji

Weronika Pytlarz z Klubu Literackiego „Pegazik” MDK „ISKRA” w Pile została główną laureatką IV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego Wiersz Miesiąca, zorganizowanego przez MDK nr 2 w Poznaniu. To kolejny sukces tej uzdolnionej poetycko autorki, na co dzień licealistki z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, rozwijającej swój talent pod opieką artystyczną Zuzanny Przeworskiej.

Nagrodę w grudniowej edycji tego konkursu Weronika Pytlarz otrzymała za piękny wiersz „Leniwe lato”, utwór ten zostanie opublikowany w pokonkursowym wydawnictwie „Manufaktura słowa”.

WERONIKA PYTLARZ

Leniwe lato                                                                                                             

Słodkie gruszki,

wiatr na opalonych plecach

i sandały przybrudzone ziemią.

Gruszki przegniją

z czasem.

Skóra schodzi

z czerwonych pleców.

Ziemia wyblakła od światła,

ale jest.

 

Leniwe lato

i długie dni.

Dni przepalone.

Tylna kieszeń szortów

z zapalniczką,

włosy już prawie

blondynki z magazynu,

koszulka pobrudzona

lodami o smaku wiśni.

 

Wciąż mało.

Za mało wędrówek,

tych bliskich, bo marzenia

o Hiszpanii, bo tam

piękne kobiety,

bo owoce słodsze

niż gruszki z ogrodu.

 

Dni spod parasola.

Szare, otulone gamą

przekleństw na złość,

wciśnięte gdzieś między

rankiem, a wieczorem.

 

Pora odwiesić.

Odwiesić się

na wieszak w przedpokoju.

Ludzie.

My nagie ciała

ubrane dla bezwstydu.

My nagie dusze

schowane w ciałach

dla czego?

 

Słodki smak gruszki.

Gorzkie pestki pod językiem.

Przepalone bez sensu?

 

Odwołane zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne u p. Emilii Kamińskiej w dniach 2-5 stycznia 2018 r. zostają odwołane z powodu choroby nauczyciela.

Również odwołane zostają zajęcia plastyczne u p. Lucyny Pach w dniach 2-10 stycznia 2018 r. z powodu choroby nauczyciela.